| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $564M | $535M | $419M | 5.5% | 34.7% |
| Op. Income | $219M | $52M | $235M | 318.4% | -6.8% |
| Gross Margin | 42.2% | 38.2% | 45.6% | 4.0pp | -3.4pp |
| Net Margin | 24.6% | 2.2% | 40.1% | 22.4pp | -15.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.36 | $0.11 | $1.88 | 1136.4% | -27.7% |
| Free Cash Flow | $117M | -$15M | -$65M | 886.6% | 280.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $564M |
| Cost of Revenue | $326M |
| GROSS PROFIT | $238M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $345M |
| OPERATING INCOME | $219M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $38M |
| Other Income/Expenses | -$38M |
| INCOME BEFORE TAX | $181M |
| Income Tax Expense | $43M |
| Net Income from Continuing Ops | $139M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$1.0K |
| NET INCOME | $139M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $139M |
| D&A | $177M |
| EBIT | $219M |
| EBITDA | $396M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $564M |
| Cost of Revenue | $326M |
| GROSS PROFIT | $238M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $345M |
| OPERATING INCOME | $219M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $38M |
| Other Income/Expenses | -$38M |
| INCOME BEFORE TAX | $181M |
| Income Tax Expense | $43M |
| Net Income from Continuing Ops | $139M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$1.0K |
| NET INCOME | $139M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $139M |
| D&A | $177M |
| EBIT | $219M |
| EBITDA | $396M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $139M |
| Depreciation & Amortization | $177M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $42M |
| Other Non-Cash Items | $17M |
| Change in Working Capital | -$34M |
| OPERATING CASH FLOW | $340M |
| Capital Expenditure | -$223M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$223M |
| Net Debt Issuance | -$67M |
| Common Stock Repurchased | -$35M |
| Common Dividends Paid | -$40M |
| Other Financing Activities | -$1.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$142M |
| FREE CASH FLOW | $117M |
| Net Change in Cash | -$25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $362M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $22M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $414M |
| PP&E (Net) | $4.3B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $41M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.3B |
| TOTAL ASSETS | $4.7B |
| Account Payables | $150M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $73M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $466M |
| Long-Term Debt | $1.9B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $113M |
| Other Non-Current Liabilities | $203M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.7B |
| Common Stock | $502.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.0B |
| Retained Earnings | $72M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.7B |
| Total Debt | $1.9B |
| Net Debt | $1.9B |