| Metric | Q2 2016 | Q1 2016 | Q2 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $43M | $28M | — | 49.9% | — |
| Op. Income | -$93M | -$109M | — | 15.0% | — |
| Gross Margin | 26.0% | -14.8% | — | 40.8pp | — |
| Net Margin | -256.2% | -446.1% | — | 189.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $-17.80 | $-20.80 | — | 14.4% | — |
| Free Cash Flow | -$15M | $35M | — | -142.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $43M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $181 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | -$93M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | -$109M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$109M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$109M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$109M |
| D&A | $16M |
| EBIT | -$93M |
| EBITDA | -$77M |
| EPS | -$18 |
| EPS Diluted | -$18 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$109M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $119M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$26M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$10.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18M |
| Net Debt Issuance | $15M |
| Common Stock Repurchased | -$227.3K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$428.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $14M |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | -$721.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $41M |
| Inventory | $14M |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $60M |
| PP&E (Net) | $397M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $406M |
| TOTAL ASSETS | $465M |
| Account Payables | $59M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $70M |
| Long-Term Debt | $819M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $825M |
| TOTAL LIABILITIES | $895M |
| Common Stock | $64.6K |
| Additional Paid-In Capital | $444M |
| Retained Earnings | -$873M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2.0B |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$430M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$430M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $465M |
| Total Debt | $819M |
| Net Debt | $815M |