| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $297M | — | $160M | — | 85.8% |
| Op. Income | $135M | — | $78M | — | 73.5% |
| Gross Margin | 46.2% | — | 57.1% | — | -10.9pp |
| Net Margin | 24.4% | — | 25.4% | — | -1.1pp |
| EPS (Diluted) | $11.50 | — | $6.50 | — | 76.9% |
| Free Cash Flow | -$334M | — | -$257M | — | -30.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $297M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $137M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | -$28M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $139M |
| OPERATING INCOME | $135M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$19M |
| INCOME BEFORE TAX | $115M |
| Income Tax Expense | $43M |
| Net Income from Continuing Ops | $72M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $72M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $72M |
| D&A | $99M |
| EBIT | $129M |
| EBITDA | $228M |
| EPS | $12 |
| EPS Diluted | $12 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $297M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $137M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | -$28M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $139M |
| OPERATING INCOME | $135M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$19M |
| INCOME BEFORE TAX | $115M |
| Income Tax Expense | $43M |
| Net Income from Continuing Ops | $72M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $72M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $72M |
| D&A | $99M |
| EBIT | $129M |
| EBITDA | $228M |
| EPS | $12 |
| EPS Diluted | $12 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $72M |
| Depreciation & Amortization | $409.9K |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | $43M |
| Other Non-Cash Items | $85M |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | $199M |
| Capital Expenditure | -$532M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $39.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$532M |
| Net Debt Issuance | $354M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM FINANCING | $341M |
| FREE CASH FLOW | -$334M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $70M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $94M |
| PP&E (Net) | $1.1B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1.7B |
| Other Non-Current Assets | -$1.7B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $96M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $100M |
| Long-Term Debt | $424M |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $76M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $504M |
| TOTAL LIABILITIES | $605M |
| Common Stock | $63.5K |
| Additional Paid-In Capital | $465M |
| Retained Earnings | $121M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$162M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $586M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $586M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $424M |
| Net Debt | $411M |