| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $160M | — | $60M | — | 168.1% |
| Op. Income | $78M | — | $12M | — | 574.4% |
| Gross Margin | 57.1% | — | 71.7% | — | -14.6pp |
| Net Margin | 25.4% | — | 11.6% | — | 13.8pp |
| EPS (Diluted) | $6.50 | — | $1.40 | — | 364.3% |
| Free Cash Flow | -$257M | — | -$121M | — | -112.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $160M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $91M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $41M |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $82M |
| OPERATING INCOME | $78M |
| Interest Income | $567.5K |
| Interest Expense | $586.0K |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | $67M |
| Income Tax Expense | $27M |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $41M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $109M |
| EPS | $7 |
| EPS Diluted | $7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $160M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $91M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $41M |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $82M |
| OPERATING INCOME | $78M |
| Interest Income | $567.5K |
| Interest Expense | $586.0K |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | $67M |
| Income Tax Expense | $27M |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $41M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $109M |
| EPS | $7 |
| EPS Diluted | $7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $41M |
| Depreciation & Amortization | $298.1K |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $27M |
| Other Non-Cash Items | $38M |
| Change in Working Capital | -$27M |
| OPERATING CASH FLOW | $85M |
| Capital Expenditure | -$342M |
| Acquisitions (Net) | $5M |
| Purchases of Investments | -$18M |
| Sales/Maturities of Investments | $59M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$301M |
| Net Debt Issuance | $70M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $70M |
| FREE CASH FLOW | -$257M |
| Net Change in Cash | -$146M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $69M |
| Inventory | $22M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $81M |
| PP&E (Net) | $644M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $4.5B |
| Other Non-Current Assets | -$4.5B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $645M |
| TOTAL ASSETS | $726M |
| Account Payables | $110M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $120M |
| Long-Term Debt | $70M |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $36M |
| Other Non-Current Liabilities | $959.4K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $109M |
| TOTAL LIABILITIES | $229M |
| Common Stock | $63.3K |
| Additional Paid-In Capital | $448M |
| Retained Earnings | $48M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$62.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $497M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $497M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $726M |
| Total Debt | $70M |
| Net Debt | $64M |