| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $60M | — | $14M | — | 318.9% |
| Op. Income | $12M | — | $4M | — | 178.6% |
| Gross Margin | 71.7% | — | 85.5% | — | -13.9pp |
| Net Margin | 11.6% | — | 19.7% | — | -8.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.40 | — | $0.80 | — | 75.0% |
| Free Cash Flow | -$121M | — | -$39M | — | -212.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $33M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $472.9K |
| Interest Expense | $583.4K |
| Other Income/Expenses | -$169.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $33M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $472.9K |
| Interest Expense | $583.4K |
| Other Income/Expenses | -$169.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | $26M |
| OPERATING CASH FLOW | $73M |
| Capital Expenditure | -$194M |
| Acquisitions (Net) | $12M |
| Purchases of Investments | -$49M |
| Sales/Maturities of Investments | $35M |
| Other Investing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$208M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $280M |
| FREE CASH FLOW | -$121M |
| Net Change in Cash | $146M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $152M |
| Short-Term Investments | $40M |
| Net Receivables | $22M |
| Inventory | $19M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $233M |
| PP&E (Net) | $275M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | -$4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $277M |
| TOTAL ASSETS | $510M |
| Account Payables | $49M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $60M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $9M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $74M |
| Common Stock | $62.1K |
| Additional Paid-In Capital | $428M |
| Retained Earnings | $8M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$945.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $435M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $435M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $510M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$152M |