| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $76M | $71M | — | 6.5% | — |
| Op. Income | -$15M | $8M | — | -297.8% | — |
| Gross Margin | -9.1% | 22.9% | — | -32.0pp | — |
| Net Margin | -15.8% | 9.0% | — | -24.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.57 | $0.31 | — | -283.9% | — |
| Free Cash Flow | $6M | $10M | — | -36.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $83M |
| GROSS PROFIT | -$7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $91M |
| OPERATING INCOME | -$15M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $171.0K |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $171.0K |
| Stock-Based Compensation | $244.0K |
| Deferred Income Tax | -$769.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $21M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$162.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$17M |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | $20.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$27.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$32.0K |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | -$418.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $57M |
| Short-Term Investments | $142M |
| Net Receivables | $159M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$215M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $142M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $100.0K |
| Long-Term Investments | $208M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$208M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $620M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $258.0K |
| Deferred Revenue | $143M |
| Other Current Liabilities | -$140M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $324M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $325M |
| TOTAL LIABILITIES | $377M |
| Common Stock | $230.0K |
| Additional Paid-In Capital | $96M |
| Retained Earnings | $196M |
| Treasury Stock | -$34M |
| Accum. Other Comp. Income | -$15M |
| Other Equity | -$455.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $243M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $243M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $620M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$55M |