| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $95M | — | $117M | — | -19.2% |
| Op. Income | $18M | — | $41M | — | -56.4% |
| Gross Margin | 40.1% | — | 53.9% | — | -13.8pp |
| Net Margin | 20.2% | — | 30.4% | — | -10.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.37 | — | $2.56 | — | -46.4% |
| Free Cash Flow | $0 | — | $12M | — | -100.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $95M |
| Cost of Revenue | $57M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $849.8K |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $77M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $95M |
| Cost of Revenue | $57M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $849.8K |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $77M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $19M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$25M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $749M |
| Short-Term Investments | $109M |
| Net Receivables | $138M |
| Inventory | $332.6K |
| Other Current Assets | $59M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $376M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $340M |
| Tax Assets | $62M |
| Other Non-Current Assets | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $807M |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $13M |
| Other Current Liabilities | $143M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $256M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $52M |
| TOTAL LIABILITIES | $309M |
| Common Stock | $1.6B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | -$17M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | -$739M |