| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $210M | $202M | $142M | 3.8% | 47.3% |
| Op. Income | $39M | $29M | $10M | 36.6% | 280.6% |
| Gross Margin | 22.7% | 18.2% | 13.5% | 4.5pp | 9.2pp |
| Net Margin | 4.8% | 5.2% | 5.8% | -0.4pp | -1.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.34 | $0.31 | $0.29 | 11.9% | 20.5% |
| Free Cash Flow | -$12M | -$11M | -$1M | -8.7% | -735.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $210M |
| Cost of Revenue | $162M |
| GROSS PROFIT | $48M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $254.3K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $170M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$24M |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | -$1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $210M |
| Cost of Revenue | $162M |
| GROSS PROFIT | $48M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $254.3K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $170M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$24M |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | -$1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $28M |
| Stock-Based Compensation | $973.4K |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | -$23M |
| OPERATING CASH FLOW | $35M |
| Capital Expenditure | -$47M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$44M |
| Net Debt Issuance | $18M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$9.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $15M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $57M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $127M |
| Inventory | $56M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $252M |
| PP&E (Net) | $913M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $62M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $986M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $90M |
| Short-Term Debt | $69M |
| Deferred Revenue | $219.2K |
| Other Current Liabilities | $27M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $223M |
| Long-Term Debt | $529M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $86M |
| Other Non-Current Liabilities | $105M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $729M |
| TOTAL LIABILITIES | $952M |
| Common Stock | $168M |
| Additional Paid-In Capital | $16M |
| Retained Earnings | $113M |
| Treasury Stock | -$12M |
| Accum. Other Comp. Income | $983.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $286M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $286M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $608M |
| Net Debt | $551M |