| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $129M | — | — | — | — |
| Op. Income | $11M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 12.4% | — | — | — | — |
| Net Margin | 7.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.29 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$2M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $129M |
| Cost of Revenue | $113M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $56.3K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $118M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | -$1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $38M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $129M |
| Cost of Revenue | $113M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $56.3K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $118M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | -$1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $38M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $933.2K |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$15M |
| OPERATING CASH FLOW | $18M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | -$119.1K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$20M |
| Net Debt Issuance | $6M |
| Common Stock Repurchased | -$683.3K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $15M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $50M |
| Inventory | $39M |
| Other Current Assets | $214.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $108M |
| PP&E (Net) | $480M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $44M |
| Tax Assets | $287.9K |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $535M |
| TOTAL ASSETS | $643M |
| Account Payables | $48M |
| Short-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $102M |
| Long-Term Debt | $235M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $44M |
| Other Non-Current Liabilities | -$12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $329M |
| TOTAL LIABILITIES | $431M |
| Common Stock | $180M |
| Additional Paid-In Capital | $28M |
| Retained Earnings | $17M |
| Treasury Stock | -$13M |
| Accum. Other Comp. Income | -$5.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $212M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $212M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $643M |
| Total Debt | $333M |
| Net Debt | $319M |