| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $711M | — | $724M | — | -1.7% |
| Op. Income | $77M | — | $68M | — | 14.1% |
| Gross Margin | 18.0% | — | 20.2% | — | -2.2pp |
| Net Margin | -14.3% | — | 4.0% | — | -18.4pp |
| EPS (Diluted) | $-2.83 | — | $0.79 | — | -458.3% |
| Free Cash Flow | $47M | — | $27M | — | 75.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $711M |
| Cost of Revenue | $583M |
| GROSS PROFIT | $128M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $54M |
| Other Expenses | $795.1K |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $638M |
| OPERATING INCOME | $77M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | -$165M |
| INCOME BEFORE TAX | -$91M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | -$102M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $3M |
| NET INCOME | -$102M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$99M |
| D&A | $29M |
| EBIT | -$66M |
| EBITDA | -$38M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$102M |
| Depreciation & Amortization | $29M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $7M |
| Other Non-Cash Items | $147M |
| Change in Working Capital | $34M |
| OPERATING CASH FLOW | $115M |
| Capital Expenditure | -$69M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$62M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $514.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $47M |
| Net Change in Cash | $49M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $72M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $98M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $188M |
| PP&E (Net) | $241M |
| Goodwill | $17M |
| Intangible Assets | $761.4K |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $273M |
| TOTAL ASSETS | $461M |
| Account Payables | $43M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $44M |
| Other Current Liabilities | $31M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $99M |
| Long-Term Debt | $185M |
| Deferred Revenue NC | $38M |
| Deferred Tax Liabilities | $22M |
| Other Non-Current Liabilities | $681.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $254M |
| TOTAL LIABILITIES | $353M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | -$115M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $220M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $108M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $108M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $461M |
| Total Debt | $198M |
| Net Debt | $125M |