| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $461M | — | — | — | — |
| Op. Income | $37M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 19.7% | — | — | — | — |
| Net Margin | 3.3% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.61 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$73M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $461M |
| Cost of Revenue | $370M |
| GROSS PROFIT | $91M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $400M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | -$24M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $86M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $461M |
| Cost of Revenue | $370M |
| GROSS PROFIT | $91M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $400M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | -$24M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $86M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $26M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $279.2K |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$35M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$80M |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$79M |
| Net Debt Issuance | -$44M |
| Common Stock Repurchased | -$21M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$20M |
| NET CASH FROM FINANCING | $46M |
| FREE CASH FLOW | -$73M |
| Net Change in Cash | -$26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $129M |
| Inventory | $113.9K |
| Other Current Assets | $24M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $168M |
| PP&E (Net) | $187M |
| Goodwill | $146M |
| Intangible Assets | $438.6K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $11M |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $352M |
| TOTAL ASSETS | $520M |
| Account Payables | $69M |
| Short-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue | $20M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $109M |
| Long-Term Debt | $169M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $14M |
| Other Non-Current Liabilities | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $232M |
| TOTAL LIABILITIES | $341M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | -$41M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $217M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $179M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $179M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $520M |
| Total Debt | $191M |
| Net Debt | $185M |