| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | $2M | -3.3% | 12.4% |
| Op. Income | -$13M | -$22M | $9M | 39.7% | -244.5% |
| Gross Margin | -71.6% | -67.0% | -81.9% | -4.5pp | 10.4pp |
| Net Margin | -427.5% | -863.4% | -2103.0% | 435.8pp | 1675.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | $-0.37 | $-0.86 | 51.4% | 79.1% |
| Free Cash Flow | -$12M | -$12M | -$13M | -0.4% | 1.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | -$2M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | -$754.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $360.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $360.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | -$79.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$89.7K |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | -$499.6K |
| Acquisitions (Net) | $793.2K |
| Purchases of Investments | -$359.9K |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $33.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $33.0K |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $56M |
| Short-Term Investments | $26M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $89M |
| PP&E (Net) | $47M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $81M |
| Long-Term Investments | $327.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $130M |
| TOTAL ASSETS | $219M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $543.0K |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $612.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $23M |
| Common Stock | $165.0K |
| Additional Paid-In Capital | $516M |
| Retained Earnings | -$320M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$305.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $196M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $196M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $219M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | -$48M |