| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$22M | -$13M | -$19M | -62.6% | -15.0% |
| Gross Margin | -116.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -1689.8% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.44 | $-0.28 | $-0.41 | -57.1% | -7.3% |
| Free Cash Flow | -$25M | -$12M | -$26M | -113.3% | 1.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | -$2M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | -$22M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $168.0K |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$25M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $537.0K |
| NET INCOME | -$22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$22M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | -$20M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$22M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$116.0K |
| Other Non-Cash Items | -$59.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$19M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $891.0K |
| Purchases of Investments | $13M |
| Sales/Maturities of Investments | $87M |
| Other Investing Activities | -$87M |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | $842.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $202.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$25M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $67M |
| Short-Term Investments | $22M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $95M |
| PP&E (Net) | $39M |
| Goodwill | $58M |
| Intangible Assets | $102M |
| Long-Term Investments | $68M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $268M |
| TOTAL ASSETS | $363M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $145.0K |
| Deferred Revenue | $247.0K |
| Other Current Liabilities | $45M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $53M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $415.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $18M |
| TOTAL LIABILITIES | $71M |
| Common Stock | $149.0K |
| Additional Paid-In Capital | $439M |
| Retained Earnings | -$146M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$607.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $292M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $292M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $363M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$61M |