| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $2M | 12.3% | 22.3% |
| Op. Income | -$14M | -$15M | -$22M | 2.5% | 35.7% |
| Gross Margin | -92.8% | -105.7% | -67.0% | 12.9pp | -25.7pp |
| Net Margin | -450.0% | -503.0% | -863.4% | 53.0pp | 413.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.23 | $-0.23 | $-0.37 | 0.0% | 37.8% |
| Free Cash Flow | -$9M | -$9M | -$12M | 5.2% | 28.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | -$3M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $887.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | -$20.0K |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | -$14M |
| Interest Income | $404.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $406.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | -$94.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$14M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$95.0K |
| Other Non-Cash Items | $93.0K |
| Change in Working Capital | $315.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$734.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$13M |
| Sales/Maturities of Investments | $20M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $6.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | -$789.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $19M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $976.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $60M |
| PP&E (Net) | $49M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $73M |
| Long-Term Investments | $330.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $124M |
| TOTAL ASSETS | $184M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $297.0K |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $695.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $20M |
| Common Stock | $167.0K |
| Additional Paid-In Capital | $523M |
| Retained Earnings | -$360M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $12.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $164M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $164M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $184M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | -$30M |