| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $2M | $2M | 5.5% | 17.4% |
| Op. Income | -$18M | -$12M | -$22M | -47.6% | 19.6% |
| Gross Margin | -65.5% | -62.2% | -79.8% | -3.3pp | 14.3pp |
| Net Margin | -672.5% | -480.6% | -891.5% | -191.9pp | 219.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.31 | $-0.21 | $-0.38 | -47.6% | 18.4% |
| Free Cash Flow | -$10M | -$12M | -$13M | 14.1% | 17.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | -$2M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $835.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | -$18M |
| Interest Income | $380.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $380.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | -$87.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$17M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$18M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$17M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$94.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$344.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | $15M |
| NET CASH FROM INVESTING | $15M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$371.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$371.0K |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $42M |
| Short-Term Investments | $32M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $901.0K |
| Other Current Assets | $723.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $78M |
| PP&E (Net) | $46M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $86M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $147M |
| TOTAL ASSETS | $225M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $578.0K |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $23M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $6.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $558.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $31M |
| Common Stock | $159.0K |
| Additional Paid-In Capital | $483M |
| Retained Earnings | -$289M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $194M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $194M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $225M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$37M |