| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $114M | $123M | $124M | -7.6% | -8.7% |
| Op. Income | -$4M | -$2M | -$3M | -74.7% | -36.9% |
| Gross Margin | 14.5% | 17.7% | 16.0% | -3.2pp | -1.5pp |
| Net Margin | -2.3% | -1.8% | -4.1% | -0.5pp | 1.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.05 | $-0.11 | -188.2% | -18.2% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$5M | $11M | 72.5% | -112.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $114M |
| Cost of Revenue | $97M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $117M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $903.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $811.0K |
| Deferred Income Tax | $2.0K |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $17M |
| NET CASH FROM INVESTING | $11M |
| Net Debt Issuance | -$16M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$943.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$17M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $77M |
| Inventory | $70M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $174M |
| PP&E (Net) | $214M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $48M |
| Long-Term Investments | $40M |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $309M |
| TOTAL ASSETS | $483M |
| Account Payables | $45M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $89M |
| Long-Term Debt | $136M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $199M |
| TOTAL LIABILITIES | $287M |
| Common Stock | $499.0K |
| Additional Paid-In Capital | $459M |
| Retained Earnings | -$313M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$41M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $196M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $196M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $483M |
| Total Debt | $193M |
| Net Debt | $181M |