| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $1M | $803.0K | 17.3% | 50.1% |
| Op. Income | -$20M | -$15M | -$15M | -36.3% | -37.1% |
| Gross Margin | -177.7% | -214.7% | -265.9% | 37.0pp | 88.2pp |
| Net Margin | -1360.7% | -2261.0% | -1556.9% | 900.3pp | 196.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.15 | $-0.21 | $-0.12 | 28.6% | -25.0% |
| Free Cash Flow | -$11M | -$9M | -$13M | -24.1% | 16.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | -$2M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | -$20M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $62.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$16M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | -$579.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | -$210.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | -$28.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$21.0K |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $82M |
| Short-Term Investments | $4M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $91M |
| PP&E (Net) | $41M |
| Goodwill | $18M |
| Intangible Assets | $11M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $71M |
| TOTAL ASSETS | $162M |
| Account Payables | $391.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $297.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $48M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $72M |
| TOTAL LIABILITIES | $82M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $837M |
| Retained Earnings | -$760M |
| Treasury Stock | -$665.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $79M |
| Minority Interest | $1M |
| TOTAL EQUITY | $80M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $162M |
| Total Debt | $66M |
| Net Debt | -$16M |