| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $20.0K | $276.0K | $106.0K | -92.8% | -81.1% |
| Op. Income | -$14M | -$7M | -$13M | -101.5% | -9.3% |
| Gross Margin | -33510.0% | -649.3% | -2293.4% | -32860.7pp | -31216.6pp |
| Net Margin | -161850.0% | -11746.7% | -115442.5% | -150103.3pp | -46407.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.48 | $-0.00 | $-5.85 | -53233.3% | 91.8% |
| Free Cash Flow | -$19M | -$8M | -$10M | -136.1% | -81.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20.0K |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | -$7M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | -$14M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | -$32M |
| INCOME BEFORE TAX | -$46M |
| Income Tax Expense | $12.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$46M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $1 |
| NET INCOME | -$32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$32M |
| D&A | $593.0K |
| EBIT | -$14M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$32M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $642.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$19M |
| Capital Expenditure | -$165.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$63.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$228.0K |
| Net Debt Issuance | $6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $111M |
| NET CASH FROM FINANCING | $117M |
| FREE CASH FLOW | -$19M |
| Net Change in Cash | $98M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $100M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $106M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $30M |
| TOTAL ASSETS | $137M |
| Account Payables | $448.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $30M |
| TOTAL LIABILITIES | $37M |
| Common Stock | $11.0K |
| Additional Paid-In Capital | $748M |
| Retained Earnings | -$648M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$121.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $100M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $100M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $137M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$100M |