| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $20.0K | $251.0K | 5895.0% | 377.7% |
| Op. Income | -$16M | -$14M | -$13M | -13.4% | -27.3% |
| Gross Margin | -153.3% | -33510.0% | -2847.4% | 33356.7pp | 2694.1pp |
| Net Margin | -809.9% | -161850.0% | -10784.1% | 161040.1pp | 9974.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | $-0.48 | $-0.28 | 79.9% | 65.6% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$19M | -$9M | 66.2% | 32.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | -$2M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $34.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $894.0K |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $882.0K |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$208.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$208.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $26.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $25.0K |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $94M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $37.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $97M |
| PP&E (Net) | $34M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $39M |
| TOTAL ASSETS | $136M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $469.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $30M |
| TOTAL LIABILITIES | $39M |
| Common Stock | $11.0K |
| Additional Paid-In Capital | $755M |
| Retained Earnings | -$658M |
| Treasury Stock | -$1.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$134.0K |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $97M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $97M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $136M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | -$84M |