| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $466.2K | $114.6K | $36.6K | 306.9% | 1174.3% |
| Op. Income | -$3M | -$2M | -$3M | -95.9% | -14.3% |
| Gross Margin | 6.8% | -10.7% | -99.0% | 17.5pp | 105.8pp |
| Net Margin | -755.7% | -1512.3% | -8359.0% | 756.6pp | 7603.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.21 | $-0.11 | $-0.19 | -90.9% | -10.5% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$4M | -$3M | -6.4% | -12.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $466.2K |
| Cost of Revenue | $434.7K |
| GROSS PROFIT | $31.5K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $53.6K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$26.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $43.9K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $43.9K |
| Stock-Based Compensation | $237.6K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6.9K |
| Change in Working Capital | -$317.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$175.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$98.7K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$167.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | $662.0K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $995.4K |
| Net Receivables | $214.0K |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $747.8K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $100.7K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $848.5K |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $953.4K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $121.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $16.9K |
| Additional Paid-In Capital | $62M |
| Retained Earnings | -$56M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $244.0K |
| Net Debt | -$3M |