| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $524M | — | $486M | — | 8.0% |
| Op. Income | $377M | — | $297M | — | 27.2% |
| Gross Margin | 100.5% | — | 96.9% | — | 3.5pp |
| Net Margin | 55.8% | — | 47.6% | — | 8.3pp |
| EPS (Diluted) | $3.39 | — | $2.65 | — | 27.9% |
| Free Cash Flow | $303M | — | $313M | — | -3.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $524M |
| Cost of Revenue | -$3M |
| GROSS PROFIT | $527M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $150M |
| Operating Expenses | $150M |
| Cost & Expenses | $147M |
| OPERATING INCOME | $377M |
| Interest Income | $400.0K |
| Interest Expense | $32M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $377M |
| Income Tax Expense | $84M |
| Net Income from Continuing Ops | $293M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $293M |
| Net Income Deductions | $1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $292M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $409M |
| EBITDA | $421M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $524M |
| Cost of Revenue | -$3M |
| GROSS PROFIT | $527M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $150M |
| Operating Expenses | $150M |
| Cost & Expenses | $147M |
| OPERATING INCOME | $377M |
| Interest Income | $400.0K |
| Interest Expense | $32M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $377M |
| Income Tax Expense | $84M |
| Net Income from Continuing Ops | $293M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $293M |
| Net Income Deductions | $1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $292M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $409M |
| EBITDA | $421M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $293M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $15M |
| Deferred Income Tax | $84M |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$97M |
| OPERATING CASH FLOW | $313M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$548M |
| Sales/Maturities of Investments | $268M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$290M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$57M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$56M |
| FREE CASH FLOW | $303M |
| Net Change in Cash | -$32M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $42M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $91M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$91M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $42M |
| PP&E (Net) | $42M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $59M |
| Long-Term Investments | $2.1B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $270M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.5B |
| TOTAL ASSETS | $2.5B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $123M |
| Other Current Liabilities | -$123M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $396M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $504M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $900M |
| TOTAL LIABILITIES | $902M |
| Common Stock | $865.0K |
| Additional Paid-In Capital | $973M |
| Retained Earnings | $901M |
| Treasury Stock | -$57M |
| Accum. Other Comp. Income | -$204M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.5B |
| Total Debt | $396M |
| Net Debt | $354M |