| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | — | — | — |
| Op. Income | -$208.7K | -$285.2K | — | 26.8% | — |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.05 | — | 56.3% | — |
| Free Cash Flow | -$972.0K | -$603.5K | — | -61.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $4.4K |
| GROSS PROFIT | -$4.4K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $133.5K |
| SG&A Expenses | $133.5K |
| Other Expenses | $75.3K |
| Operating Expenses | $208.7K |
| Cost & Expenses | $208.7K |
| OPERATING INCOME | -$208.7K |
| Interest Income | $1.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$364 |
| INCOME BEFORE TAX | -$209.1K |
| Income Tax Expense | -$63.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$145.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$145.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$145.4K |
| D&A | $4.4K |
| EBIT | -$208.7K |
| EBITDA | -$204.4K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$145.4K |
| Depreciation & Amortization | $4.4K |
| Stock-Based Compensation | $22.5K |
| Deferred Income Tax | -$63.7K |
| Other Non-Cash Items | $872 |
| Change in Working Capital | -$49.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$231.0K |
| Capital Expenditure | -$741.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$210.6K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $283.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$668.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $189.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | $375.6K |
| FREE CASH FLOW | -$972.0K |
| Net Change in Cash | -$523.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $971.3K |
| Short-Term Investments | $37.0K |
| Net Receivables | $191.1K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $225.2K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $225.2K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $225.2K |
| Common Stock | $8M |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | -$5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$435.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$971.3K |