| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$430.2K | -$530.0K | -$285.2K | 18.8% | -50.8% |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | $-0.05 | $-0.05 | 6.3% | -2.2% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$897.3K | -$603.5K | -12.1% | -66.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $3.4K |
| GROSS PROFIT | -$3.4K |
| R&D Expenses | -$62.2K |
| Selling & Marketing | $8.7K |
| General & Administrative | $394.9K |
| SG&A Expenses | $403.5K |
| Other Expenses | $153.7K |
| Operating Expenses | $430.2K |
| Cost & Expenses | $430.2K |
| OPERATING INCOME | -$430.2K |
| Interest Income | $517 |
| Interest Expense | $517 |
| Other Income/Expenses | $83 |
| INCOME BEFORE TAX | -$430.1K |
| Income Tax Expense | -$83 |
| Net Income from Continuing Ops | -$430.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$430.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$430.1K |
| D&A | $3.4K |
| EBIT | -$430.2K |
| EBITDA | -$426.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$430.1K |
| Depreciation & Amortization | $3.4K |
| Stock-Based Compensation | $76.1K |
| Deferred Income Tax | -$78.2K |
| Other Non-Cash Items | $76.1K |
| Change in Working Capital | -$45.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$398.7K |
| Capital Expenditure | -$607.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$23.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$631.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $36.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $36.4K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$993.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $824.1K |
| Short-Term Investments | $52.7K |
| Net Receivables | $499.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $540.4K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $540.4K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $540.4K |
| Common Stock | $10M |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$6M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$420.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$824.1K |