| Metric | FY 2014 | Prior Q | FY 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$578.1K | — | -$672.7K | — | 14.1% |
| EPS (Diluted) | $-0.30 | — | $-0.59 | — | 48.8% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$823.7K | — | -29.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $431.3K |
| SG&A Expenses | $431.3K |
| Other Expenses | $146.8K |
| Operating Expenses | $578.1K |
| Cost & Expenses | $578.1K |
| OPERATING INCOME | -$578.1K |
| Interest Income | $3.0K |
| Interest Expense | $3.0K |
| Other Income/Expenses | -$509.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$947.5K |
| Income Tax Expense | -$66.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$880.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$880.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$880.7K |
| D&A | $8.4K |
| EBIT | -$945.6K |
| EBITDA | -$937.2K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$880.7K |
| Depreciation & Amortization | $8.4K |
| Stock-Based Compensation | $117.0K |
| Deferred Income Tax | -$66.8K |
| Other Non-Cash Items | $371.5K |
| Change in Working Capital | $8.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$442.3K |
| Capital Expenditure | -$620.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $17.1K |
| Other Investing Activities | $129 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$603.2K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $499.1K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$546.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $84.5K |
| Short-Term Investments | $110.6K |
| Net Receivables | $155.7K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $355.7K |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $1M |
| Account Payables | $60.8K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $60.8K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $60.8K |
| Common Stock | $4M |
| Additional Paid-In Capital | $663.6K |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$362.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$84.5K |