| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $22M | $22M | $25M | -1.9% | -13.0% |
| Op. Income | -$135M | -$41M | -$115M | -229.5% | -17.1% |
| Gross Margin | 67.3% | 71.7% | 78.6% | -4.4pp | -11.3pp |
| Net Margin | -634.5% | -271.0% | -364.2% | -363.5pp | -270.4pp |
| EPS (Diluted) | $-10.95 | $-4.80 | $-7.35 | -128.1% | -49.0% |
| Free Cash Flow | -$52M | -$58M | -$93M | 10.1% | 43.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $22M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $98M |
| Operating Expenses | $149M |
| Cost & Expenses | $156M |
| OPERATING INCOME | -$135M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$137M |
| Income Tax Expense | -$63.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$137M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$137M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$137M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$131M |
| EBITDA | -$128M |
| EPS | -$11 |
| EPS Diluted | -$11 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$137M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $77M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$52M |
| Capital Expenditure | -$433.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$107M |
| Sales/Maturities of Investments | $148M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $41M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$52M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $77M |
| Short-Term Investments | $380M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $20M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $491M |
| PP&E (Net) | $69M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $71M |
| TOTAL ASSETS | $562M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $60M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $152M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $261M |
| TOTAL LIABILITIES | $321M |
| Common Stock | $19.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.6B |
| Retained Earnings | -$3.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $241M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $241M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $562M |
| Total Debt | $128M |
| Net Debt | $51M |