| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $25M | $25M | $24M | -0.7% | 5.0% |
| Op. Income | -$115M | -$113M | -$109M | -1.9% | -5.2% |
| Gross Margin | 78.6% | 75.4% | 75.7% | 3.2pp | 2.9pp |
| Net Margin | -364.2% | -582.4% | -520.0% | 218.2pp | 155.8pp |
| EPS (Diluted) | $-7.35 | $-11.85 | $-10.20 | 38.0% | 27.9% |
| Free Cash Flow | -$93M | -$157M | -$80M | 41.2% | -15.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $25M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $107M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $135M |
| Cost & Expenses | $140M |
| OPERATING INCOME | -$115M |
| Interest Income | $395.0K |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $25M |
| INCOME BEFORE TAX | -$90M |
| Income Tax Expense | $126.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$90M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$90M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$90M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$83M |
| EBITDA | -$79M |
| EPS | -$7 |
| EPS Diluted | -$7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$90M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $21M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$37M |
| Change in Working Capital | $15M |
| OPERATING CASH FLOW | -$88M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$93M |
| Sales/Maturities of Investments | $228M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $130M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $938.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $938.0K |
| FREE CASH FLOW | -$93M |
| Net Change in Cash | $43M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $68M |
| Short-Term Investments | $599M |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $733M |
| PP&E (Net) | $175M |
| Goodwill | $77M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $37M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $291M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $23M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $105M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $188M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $311M |
| TOTAL LIABILITIES | $416M |
| Common Stock | $19.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.5B |
| Retained Earnings | -$2.9B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $608M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $608M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $142M |
| Net Debt | $74M |