| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $90M | — | $273M | — | -67.0% |
| Op. Income | -$83M | — | -$36M | — | -128.6% |
| Gross Margin | 61.1% | — | 46.0% | — | 15.2pp |
| Net Margin | -38.1% | — | -12.0% | — | -26.1pp |
| EPS (Diluted) | $-5.55 | — | $-5.40 | — | -2.8% |
| Free Cash Flow | -$165M | — | $114M | — | -245.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $90M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $154M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $51M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | -$68M |
| Operating Expenses | $138M |
| Cost & Expenses | $173M |
| OPERATING INCOME | -$83M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | $48M |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | -$806.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$34M |
| D&A | $22M |
| EBIT | -$20M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$34M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$79M |
| Other Non-Cash Items | -$38M |
| Change in Working Capital | -$27M |
| OPERATING CASH FLOW | -$146M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | $115M |
| Purchases of Investments | -$480M |
| Sales/Maturities of Investments | $658M |
| Other Investing Activities | -$169.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $275M |
| Net Debt Issuance | -$50M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$50M |
| FREE CASH FLOW | -$165M |
| Net Change in Cash | $79M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $156M |
| Short-Term Investments | $223M |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $406M |
| PP&E (Net) | $74M |
| Goodwill | $77M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $154M |
| TOTAL ASSETS | $561M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $68M |
| Long-Term Debt | $215M |
| Deferred Revenue NC | $56M |
| Deferred Tax Liabilities | -$56M |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $302M |
| TOTAL LIABILITIES | $370M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $190M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $190M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $561M |
| Total Debt | $235M |
| Net Debt | $80M |