| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $218M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$159M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 45.8% | — | — | — | — |
| Net Margin | -71.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-25.80 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$115M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $218M |
| Cost of Revenue | $118M |
| GROSS PROFIT | $100M |
| R&D Expenses | $149M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $78M |
| SG&A Expenses | $78M |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $259M |
| Cost & Expenses | $377M |
| OPERATING INCOME | -$159M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$154M |
| Income Tax Expense | $828.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$155M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$155M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$155M |
| D&A | $33M |
| EBIT | -$159M |
| EBITDA | -$126M |
| EPS | -$26 |
| EPS Diluted | -$26 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$155M |
| Depreciation & Amortization | $33M |
| Stock-Based Compensation | $9.7K |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $40M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$93M |
| Capital Expenditure | -$23M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$502M |
| Sales/Maturities of Investments | $408M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$117M |
| Net Debt Issuance | -$10M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $12M |
| FREE CASH FLOW | -$115M |
| Net Change in Cash | -$198M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $64M |
| Short-Term Investments | $395M |
| Net Receivables | $47M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $15M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $535M |
| PP&E (Net) | $134M |
| Goodwill | $78M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $233M |
| TOTAL ASSETS | $768M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $103M |
| Deferred Revenue | $16M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $165M |
| Long-Term Debt | $315M |
| Deferred Revenue NC | $24M |
| Deferred Tax Liabilities | -$24M |
| Other Non-Current Liabilities | $41M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $376M |
| TOTAL LIABILITIES | $541M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $62.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $227M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $227M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $768M |
| Total Debt | $438M |
| Net Debt | $374M |