| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $20M | $15M | $14M | 29.7% | 44.7% |
| Op. Income | $12M | $8M | $6M | 52.3% | 81.1% |
| Gross Margin | 94.8% | 93.4% | 95.4% | 1.3pp | -0.6pp |
| Net Margin | 46.9% | 40.3% | 38.3% | 6.6pp | 8.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.57 | $1.03 | $0.86 | 52.4% | 82.6% |
| Free Cash Flow | $11M | $8M | $5M | 41.9% | 111.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $160.0K |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $160.0K |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $160.0K |
| Stock-Based Compensation | $400.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$214.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$352.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $5M |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$28M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$35M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | -$19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $657M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $734M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $845M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $83M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $943M |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $106.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $7M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $199M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$84M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $123M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $123M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$71M |