| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | $18M | $17M | 6.3% | 11.4% |
| Op. Income | -$483.0K | $3M | $4M | -117.9% | -110.9% |
| Gross Margin | 49.8% | 57.4% | 69.1% | -7.6pp | -19.2pp |
| Net Margin | -1.6% | 11.9% | 22.4% | -13.5pp | -24.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | $0.37 | $0.66 | -113.8% | -107.7% |
| Free Cash Flow | -$4M | $4M | $3M | -212.4% | -255.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | -$483.0K |
| Interest Income | $17M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$483.0K |
| Income Tax Expense | -$177.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$306.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$306.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$306.0K |
| D&A | $214.0K |
| EBIT | -$483.0K |
| EBITDA | -$269.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$306.0K |
| Depreciation & Amortization | $214.0K |
| Stock-Based Compensation | $33.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $14M |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | -$22M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$27M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $95M |
| Short-Term Investments | $605M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $707M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $979M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $95M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $22M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $196M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$68M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $149M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $149M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$95M |