| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $57M | — | — | — | — |
| Op. Income | $16M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 67.3% | — | — | — | — |
| Net Margin | 22.3% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $1.80 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $13M | — | $14M | — | -7.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $57M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $48M |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $57M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $48M |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $249.0K |
| Other Non-Cash Items | $24.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $14M |
| Capital Expenditure | -$881.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$43M |
| Sales/Maturities of Investments | $30M |
| Other Investing Activities | -$18M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32M |
| Net Debt Issuance | -$284.0K |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $19M |
| NET CASH FROM FINANCING | $13M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $35M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $41M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $782M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $828M |
| TOTAL ASSETS | $868M |
| Account Payables | $863.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $765M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $766M |
| Long-Term Debt | $73.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $771M |
| Common Stock | $9M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $91M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $97M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $97M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $868M |
| Total Debt | $73.0K |
| Net Debt | -$35M |