| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $135.9K | $133.1K | $183.7K | 2.1% | -26.0% |
| Op. Income | -$5M | -$983.0K | -$2M | -458.8% | -162.2% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | -37.1% | 0.0pp | 137.1pp |
| Net Margin | -9795.0% | -762.6% | -561.2% | -9032.4pp | -9233.8pp |
| EPS (Diluted) | $-2.66 | $-0.02 | $-0.75 | -11129.5% | -253.1% |
| Free Cash Flow | -$482.9K | -$554.6K | -$159.8K | 12.9% | -202.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $135.9K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $135.9K |
| R&D Expenses | $15.0K |
| Selling & Marketing | $14.9K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $235.0K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $104.9K |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $241.9K |
| EBIT | -$13M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $241.9K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | $140.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$482.9K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $2M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | -$813.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $936.4K |
| FREE CASH FLOW | -$482.9K |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $135.6K |
| Net Receivables | $39.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $15.0K |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $11M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $105.4K |
| Other Current Liabilities | $851.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $1.2K |
| Additional Paid-In Capital | $98M |
| Retained Earnings | -$92M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $136 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$1M |