| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $183.7K | $575.4K | $6M | -68.1% | -96.8% |
| Op. Income | -$2M | -$1M | -$6M | -87.2% | 63.4% |
| Gross Margin | -37.1% | 44.7% | 32.6% | -81.8pp | -69.7pp |
| Net Margin | -561.2% | -170.3% | -97.3% | -390.8pp | -463.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.75 | $-0.85 | $-6.35 | 10.9% | 88.1% |
| Free Cash Flow | -$159.8K | -$184.6K | -$4M | 13.4% | 95.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $183.7K |
| Cost of Revenue | $251.9K |
| GROSS PROFIT | -$68.2K |
| R&D Expenses | $84.9K |
| Selling & Marketing | $85.2K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$468 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $622.9K |
| Other Income/Expenses | $787.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $276.5K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $328.2K |
| EBIT | -$684.0K |
| EBITDA | -$356.0K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $328.2K |
| Stock-Based Compensation | $344.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $461.0K |
| Change in Working Capital | -$262.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$159.8K |
| Capital Expenditure | $4 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$322.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$449.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $13.6K |
| FREE CASH FLOW | -$159.8K |
| Net Change in Cash | -$146.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $296.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $120.4K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $42.6K |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $11M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $182.5K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $10M |
| Common Stock | $143 |
| Additional Paid-In Capital | $77M |
| Retained Earnings | -$75M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $4M |