| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | — | $6M | — | 41.8% |
| Op. Income | -$7M | — | -$11M | — | 35.9% |
| Gross Margin | 27.8% | — | 25.8% | — | 2.0pp |
| Net Margin | -200.4% | — | -196.9% | — | -3.4pp |
| EPS (Diluted) | $-131.09 | — | $-313.52 | — | 58.2% |
| Free Cash Flow | -$3M | — | -$1M | — | -83.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $299.5K |
| Selling & Marketing | $82.9K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $686.5K |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$17M |
| D&A | $687.8K |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$131 |
| EPS Diluted | -$131 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$17M |
| Depreciation & Amortization | $687.8K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | $442.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$50.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $17.0K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$33.0K |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$528.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$206.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $99.9K |
| Short-Term Investments | $1.4K |
| Net Receivables | $984.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $142.3K |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $795.9K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $59.7K |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $17M |
| Long-Term Debt | $73.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $140.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $220 |
| Additional Paid-In Capital | $23M |
| Retained Earnings | -$35M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |