| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.2B | $970M | $200M | 20.2% | 481.8% |
| Op. Income | -$43M | -$136M | -$229M | 68.2% | 81.2% |
| Gross Margin | 19.5% | 17.2% | -12.2% | 2.3pp | 31.7pp |
| Net Margin | -61.1% | -20.9% | -123.3% | -40.2pp | 62.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.46 | $-0.15 | $-0.24 | -199.0% | -89.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $939M |
| GROSS PROFIT | $227M |
| R&D Expenses | $100M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $175M |
| Other Expenses | -$5M |
| Operating Expenses | $270M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | -$43M |
| Interest Income | $17M |
| Interest Expense | $62M |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | -$65M |
| Income Tax Expense | $578.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$66M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$712M |
| Net Income Deductions | -$646M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$712M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4.2B |
| Short-Term Investments | $2.7B |
| Net Receivables | $245M |
| Inventory | $256M |
| Other Current Assets | $47M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7.6B |
| PP&E (Net) | $904M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $30M |
| Long-Term Investments | $59M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $322M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $8.9B |
| Account Payables | $1.3B |
| Short-Term Debt | $506M |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | -$7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.5B |
| Long-Term Debt | $1.5B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $861M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $5.0B |
| Common Stock | $408.4K |
| Additional Paid-In Capital | $11.8B |
| Retained Earnings | -$7.6B |
| Treasury Stock | -$270M |
| Accum. Other Comp. Income | -$20M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.9B |
| Minority Interest | $298.2K |
| TOTAL EQUITY | $3.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8.9B |
| Total Debt | $2.2B |
| Net Debt | -$1.9B |