| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $142M | $144M | $163M | -1.4% | -13.0% |
| Op. Income | $4M | $2M | $7M | 101.5% | -35.8% |
| Gross Margin | 11.7% | 10.9% | 15.9% | 0.8pp | -4.2pp |
| Net Margin | -5.7% | -7.2% | -3.7% | 1.5pp | -1.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.24 | $-0.30 | $-0.19 | 20.0% | -26.3% |
| Free Cash Flow | -$14M | $16M | -$2M | -190.6% | -502.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $142M |
| Cost of Revenue | $126M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | -$100.0K |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $138M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $310.0K |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $154.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $581.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$16M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $28.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$159.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | -$14M |
| Net Change in Cash | -$21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $91M |
| Inventory | $56M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $168M |
| PP&E (Net) | $122M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $88M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $213M |
| TOTAL ASSETS | $380M |
| Account Payables | $39M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $74M |
| Long-Term Debt | $317M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $350M |
| TOTAL LIABILITIES | $424M |
| Common Stock | $353.0K |
| Additional Paid-In Capital | $796M |
| Retained Earnings | -$834M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$43M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$43M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $380M |
| Total Debt | $360M |
| Net Debt | $350M |