| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $690M | $664M | $601M | 3.8% | 14.7% |
| Op. Income | $141M | $129M | $114M | 9.7% | 24.4% |
| Gross Margin | 66.7% | 66.2% | 68.2% | 0.5pp | -1.5pp |
| Net Margin | 17.5% | 17.4% | 15.4% | 0.1pp | 2.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.86 | $1.76 | $1.39 | 5.7% | 33.8% |
| Free Cash Flow | $132M | $148M | $103M | -11.0% | 28.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $690M |
| Cost of Revenue | $230M |
| GROSS PROFIT | $460M |
| R&D Expenses | $92M |
| Selling & Marketing | $153M |
| General & Administrative | $74M |
| SG&A Expenses | $227M |
| Other Expenses | $817.0K |
| Operating Expenses | $319M |
| Cost & Expenses | $549M |
| OPERATING INCOME | $141M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | $154M |
| Income Tax Expense | $33M |
| Net Income from Continuing Ops | $121M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $121M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $121M |
| D&A | $53M |
| EBIT | $142M |
| EBITDA | $195M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $690M |
| Cost of Revenue | $230M |
| GROSS PROFIT | $460M |
| R&D Expenses | $92M |
| Selling & Marketing | $153M |
| General & Administrative | $74M |
| SG&A Expenses | $227M |
| Other Expenses | $817.0K |
| Operating Expenses | $319M |
| Cost & Expenses | $549M |
| OPERATING INCOME | $141M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | $154M |
| Income Tax Expense | $33M |
| Net Income from Continuing Ops | $121M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $121M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $121M |
| D&A | $53M |
| EBIT | $142M |
| EBITDA | $195M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $121M |
| Depreciation & Amortization | $53M |
| Stock-Based Compensation | $47M |
| Deferred Income Tax | -$28M |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$32M |
| OPERATING CASH FLOW | $159M |
| Capital Expenditure | -$27M |
| Acquisitions (Net) | -$45M |
| Purchases of Investments | -$138M |
| Sales/Maturities of Investments | $60M |
| Other Investing Activities | -$17M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$150M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$86M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $28.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$86M |
| FREE CASH FLOW | $132M |
| Net Change in Cash | -$73M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $667M |
| Short-Term Investments | $860M |
| Net Receivables | $630M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $214M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.4B |
| PP&E (Net) | $284M |
| Goodwill | $1.9B |
| Intangible Assets | $246M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $222M |
| Other Non-Current Assets | $213M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.8B |
| TOTAL ASSETS | $5.2B |
| Account Payables | $71M |
| Short-Term Debt | $458M |
| Deferred Revenue | $334M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $55M |
| Deferred Tax Liabilities | $10M |
| Other Non-Current Liabilities | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $184M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $3.6B |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.6B |
| Minority Interest | $13M |
| TOTAL EQUITY | $3.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.2B |
| Total Debt | $567M |
| Net Debt | -$100M |