| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $794M | — | $689M | — | 15.1% |
| Op. Income | $59M | — | $49M | — | 20.3% |
| Gross Margin | 61.3% | — | 61.0% | — | 0.3pp |
| Net Margin | 7.2% | — | 7.1% | — | 0.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.89 | — | $0.76 | — | 17.1% |
| Free Cash Flow | $133M | — | $132M | — | 0.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $794M |
| Cost of Revenue | $307M |
| GROSS PROFIT | $487M |
| R&D Expenses | $109M |
| Selling & Marketing | $199M |
| General & Administrative | $96M |
| SG&A Expenses | $295M |
| Other Expenses | $331M |
| Operating Expenses | $427M |
| Cost & Expenses | $735M |
| OPERATING INCOME | $59M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $930.0K |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | $69M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $57M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $57M |
| D&A | $67M |
| EBIT | $70M |
| EBITDA | $137M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $794M |
| Cost of Revenue | $307M |
| GROSS PROFIT | $487M |
| R&D Expenses | $109M |
| Selling & Marketing | $199M |
| General & Administrative | $96M |
| SG&A Expenses | $295M |
| Other Expenses | $331M |
| Operating Expenses | $427M |
| Cost & Expenses | $735M |
| OPERATING INCOME | $59M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $930.0K |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | $69M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $57M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $57M |
| D&A | $67M |
| EBIT | $70M |
| EBITDA | $137M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $57M |
| Depreciation & Amortization | $67M |
| Stock-Based Compensation | $21M |
| Deferred Income Tax | -$9M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $16M |
| OPERATING CASH FLOW | $154M |
| Capital Expenditure | -$21M |
| Acquisitions (Net) | -$143M |
| Purchases of Investments | -$203M |
| Sales/Maturities of Investments | $377M |
| Other Investing Activities | $84.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$96M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $372.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$69M |
| FREE CASH FLOW | $133M |
| Net Change in Cash | $95M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $204M |
| Short-Term Investments | $144M |
| Net Receivables | $161M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $543M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $609M |
| Intangible Assets | $158M |
| Long-Term Investments | $214M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $160M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $370M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $28M |
| Other Non-Current Liabilities | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $54M |
| TOTAL LIABILITIES | $423M |
| Common Stock | $16M |
| Additional Paid-In Capital | $988M |
| Retained Earnings | $253M |
| Treasury Stock | -$96M |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$204M |