| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $86M | $87M | $84M | -1.4% | 2.7% |
| Op. Income | $813.0K | $2M | -$6M | -55.5% | 113.7% |
| Gross Margin | 37.8% | 38.3% | 37.3% | -0.5pp | 0.5pp |
| Net Margin | -20.1% | -16.1% | -21.0% | -4.0pp | 0.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $0.00 | $0.00 | NaN% | NaN% |
| Free Cash Flow | $182.0K | $1M | $2M | -86.6% | -91.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $86M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $33M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $85M |
| OPERATING INCOME | $813.0K |
| Interest Income | $313.0K |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | -$18M |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | $41.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$17M |
| Net Income Deductions | $3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$21M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$17M |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $230.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $43M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $44M |
| FREE CASH FLOW | $182.0K |
| Net Change in Cash | $44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $72M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $26M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $34M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $134M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $26M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.8B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.1B |
| TOTAL ASSETS | $2.2B |
| Account Payables | $42M |
| Short-Term Debt | $349M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $400M |
| Long-Term Debt | $809M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $825M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $2.5B |
| Retained Earnings | -$1.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $35M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $953M |
| Minority Interest | $7M |
| TOTAL EQUITY | $960M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.2B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | $1.1B |