| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $273M | $259M | $264M | 5.4% | 3.2% |
| Op. Income | $9M | $7M | $5M | 33.0% | 89.0% |
| Gross Margin | 27.8% | 27.7% | 27.4% | 0.1pp | 0.4pp |
| Net Margin | 2.6% | 1.9% | 1.4% | 0.7pp | 1.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.32 | $0.22 | $0.16 | 45.5% | 100.0% |
| Free Cash Flow | $11M | $6M | $957.0K | 79.5% | 1100.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $273M |
| Cost of Revenue | $197M |
| GROSS PROFIT | $76M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $59M |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $263M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $572.0K |
| Other Income/Expenses | -$572.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $273M |
| Cost of Revenue | $197M |
| GROSS PROFIT | $76M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $59M |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $263M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $572.0K |
| Other Income/Expenses | -$572.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $211.0K |
| Deferred Income Tax | -$952.0K |
| Other Non-Cash Items | $972.0K |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | $23M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $59.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $417.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$8.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $1.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $24M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $101M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $136M |
| PP&E (Net) | $507M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | -$15M |
| Tax Assets | $15M |
| Other Non-Current Assets | $530.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $519M |
| TOTAL ASSETS | $655M |
| Account Payables | $69M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $134M |
| Long-Term Debt | $22M |
| Deferred Revenue NC | -$37M |
| Deferred Tax Liabilities | $15M |
| Other Non-Current Liabilities | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $379M |
| TOTAL LIABILITIES | $512M |
| Common Stock | $23.0K |
| Additional Paid-In Capital | $57M |
| Retained Earnings | $85M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $143M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $143M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $655M |
| Total Debt | $402M |
| Net Debt | $378M |