| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $309M | $308M | $282M | 0.3% | 9.7% |
| Op. Income | $13M | $11M | $9M | 14.1% | 41.4% |
| Gross Margin | 29.2% | 29.3% | 28.9% | -0.1pp | 0.3pp |
| Net Margin | 3.0% | 2.6% | 2.5% | 0.4pp | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.40 | $0.35 | $0.31 | 14.3% | 29.0% |
| Free Cash Flow | $3M | $10M | -$5M | -67.1% | 159.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $309M |
| Cost of Revenue | $219M |
| GROSS PROFIT | $90M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $68M |
| Operating Expenses | $77M |
| Cost & Expenses | $296M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $309M |
| Cost of Revenue | $219M |
| GROSS PROFIT | $90M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $68M |
| Operating Expenses | $77M |
| Cost & Expenses | $296M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$880.0K |
| Other Non-Cash Items | $218.0K |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | -$164.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$190.0K |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $117M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $145M |
| PP&E (Net) | $495M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $277.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $509M |
| TOTAL ASSETS | $654M |
| Account Payables | $79M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $152M |
| Long-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $12M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $335M |
| TOTAL LIABILITIES | $487M |
| Common Stock | $23.0K |
| Additional Paid-In Capital | $61M |
| Retained Earnings | $107M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $168M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $168M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $654M |
| Total Debt | $365M |
| Net Debt | $351M |