| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $36M | $31M | $23M | 15.5% | 60.8% |
| Op. Income | $4M | $5M | -$315.0K | -9.5% | 1509.2% |
| Gross Margin | 55.9% | 24.7% | 47.6% | 31.2pp | 8.3pp |
| Net Margin | 4.7% | 6.9% | -3.4% | -2.2pp | 8.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $0.18 | $-0.06 | -22.2% | 326.2% |
| Free Cash Flow | -$33M | -$32M | -$21M | -3.2% | -57.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $36M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $100.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $431.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $36M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $100.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $431.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $228.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$25M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $202.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$25M |
| Net Debt Issuance | $36M |
| Common Stock Repurchased | -$1.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$607.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $35M |
| FREE CASH FLOW | -$33M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $51M |
| Inventory | $22M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $76M |
| PP&E (Net) | $394M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $775.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $402M |
| TOTAL ASSETS | $479M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $33M |
| Long-Term Debt | $164M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $42M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $210M |
| TOTAL LIABILITIES | $243M |
| Common Stock | $137.0K |
| Additional Paid-In Capital | $116M |
| Retained Earnings | $134M |
| Treasury Stock | -$15M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $236M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $236M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $479M |
| Total Debt | $165M |
| Net Debt | $163M |