| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $27M | $27M | $20M | 1.3% | 35.3% |
| Op. Income | $712.0K | $402.0K | $658.0K | 77.1% | 8.2% |
| Gross Margin | 23.6% | 18.6% | 14.9% | 4.9pp | 8.7pp |
| Net Margin | 1.9% | 1.4% | -0.4% | 0.5pp | 2.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $0.03 | $-0.01 | 33.3% | 801.8% |
| Free Cash Flow | -$41M | -$30M | -$3M | -39.6% | -1423.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $779.0K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $712.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $185.0K |
| Other Income/Expenses | $41.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $753.0K |
| Income Tax Expense | $249.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $504.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $504.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $504.0K |
| D&A | $6M |
| EBIT | $938.0K |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $779.0K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $712.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $185.0K |
| Other Income/Expenses | $41.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $753.0K |
| Income Tax Expense | $249.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $504.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $504.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $504.0K |
| D&A | $6M |
| EBIT | $938.0K |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $504.0K |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$46M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$48.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$46M |
| Net Debt Issuance | $39M |
| Common Stock Repurchased | -$798.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$14.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $38M |
| FREE CASH FLOW | -$41M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $32M |
| Inventory | $28M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $66M |
| PP&E (Net) | $348M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $837.0K |
| Long-Term Investments | -$40M |
| Tax Assets | $40M |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $356M |
| TOTAL ASSETS | $422M |
| Account Payables | $29M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $47M |
| Long-Term Debt | $100M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $40M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $144M |
| TOTAL LIABILITIES | $191M |
| Common Stock | $136.0K |
| Additional Paid-In Capital | $116M |
| Retained Earnings | $130M |
| Treasury Stock | -$15M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $232M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $232M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $422M |
| Total Debt | $100M |
| Net Debt | $96M |