| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $20M | $20M | $18M | -2.0% | 12.3% |
| Op. Income | $658.0K | $382.0K | -$2M | 72.3% | 128.7% |
| Gross Margin | 14.9% | 14.2% | 1.8% | 0.7pp | 13.1pp |
| Net Margin | -0.4% | 1.7% | -10.8% | -2.0pp | 10.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $0.03 | $-0.14 | -119.0% | 95.9% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$3M | -$2M | 15.8% | -21.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $658.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $24.0K |
| Other Income/Expenses | -$356.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $302.0K |
| Income Tax Expense | $372.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$70.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$70.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$70.0K |
| D&A | $6M |
| EBIT | $658.0K |
| EBITDA | $7M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$70.0K |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $331.0K |
| Deferred Income Tax | $367.0K |
| Other Non-Cash Items | $324.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $187.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$189.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$156.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $53M |
| PP&E (Net) | $235M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $963.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $240M |
| TOTAL ASSETS | $293M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $88.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $40M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $42M |
| TOTAL LIABILITIES | $64M |
| Common Stock | $135.0K |
| Additional Paid-In Capital | $114M |
| Retained Earnings | $130M |
| Treasury Stock | -$15M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $230M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $230M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $293M |
| Total Debt | $290.0K |
| Net Debt | -$10M |