| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | $2M | 34.3% | 14.8% |
| Op. Income | $52.2K | -$749.0K | $335.2K | 107.0% | -84.4% |
| Gross Margin | 99.0% | 98.8% | 98.0% | 0.2pp | 1.1pp |
| Net Margin | 16.6% | -32.3% | 10.3% | 49.0pp | 6.3pp |
| EPS (Diluted) | $2.52 | $-0.07 | $0.04 | 3929.8% | 5801.6% |
| Free Cash Flow | -$481.8K | -$1M | -$990.9K | 67.1% | 51.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $20.1K |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $46.7K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $52.2K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10.6K |
| Other Income/Expenses | -$38.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $13.3K |
| Income Tax Expense | -$326.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $339.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $339.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $339.6K |
| D&A | $28.3K |
| EBIT | $23.9K |
| EBITDA | $52.2K |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $20.1K |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $46.7K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $52.2K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10.6K |
| Other Income/Expenses | -$38.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $13.3K |
| Income Tax Expense | -$326.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $339.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $339.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $339.6K |
| D&A | $28.3K |
| EBIT | $23.9K |
| EBITDA | $52.2K |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $339.6K |
| Depreciation & Amortization | $28.3K |
| Stock-Based Compensation | $280.5K |
| Deferred Income Tax | $182.0K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$481.8K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$20.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$20.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$481.8K |
| Net Change in Cash | -$501.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $528.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $25M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $208.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $41M |
| TOTAL ASSETS | $45M |
| Account Payables | $888.1K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $508 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $500.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $500.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $9.5K |
| Additional Paid-In Capital | $34M |
| Retained Earnings | $5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $122.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $39M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $39M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $45M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |