| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.5B | $2.1B | $2.4B | 18.3% | 6.1% |
| Op. Income | $424M | $201M | $342M | 110.9% | 24.1% |
| Gross Margin | 42.1% | 38.7% | 38.7% | 3.4pp | 3.4pp |
| Net Margin | 1.2% | -1.9% | 6.9% | 3.1pp | -5.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | $-0.09 | $0.32 | 173.3% | -79.1% |
| Free Cash Flow | $381M | -$846M | $330M | 145.1% | 15.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.5B |
| Cost of Revenue | $1.5B |
| GROSS PROFIT | $1.1B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $393M |
| Other Expenses | $244M |
| Operating Expenses | $637M |
| Cost & Expenses | $2.1B |
| OPERATING INCOME | $424M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $168M |
| Other Income/Expenses | -$393M |
| INCOME BEFORE TAX | $31M |
| Income Tax Expense | $637.0K |
| NET INCOME | $30M |
| D&A | $244M |
| EBIT | $199M |
| EBITDA | $443M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.5B |
| Cost of Revenue | $1.5B |
| GROSS PROFIT | $1.1B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $393M |
| Other Expenses | $244M |
| Operating Expenses | $637M |
| Cost & Expenses | $2.1B |
| OPERATING INCOME | $424M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $168M |
| Other Income/Expenses | -$393M |
| INCOME BEFORE TAX | $31M |
| Income Tax Expense | $637.0K |
| NET INCOME | $30M |
| D&A | $244M |
| EBIT | $199M |
| EBITDA | $443M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $30M |
| Depreciation & Amortization | $264M |
| Stock-Based Compensation | $26M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $189M |
| Change in Working Capital | $205M |
| OPERATING CASH FLOW | $715M |
| Capital Expenditure | -$334M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$336M |
| Net Debt Issuance | -$376M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$68M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$379M |
| FREE CASH FLOW | $381M |
| Net Change in Cash | -$344.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $184M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $266M |
| Inventory | $161M |
| Other Current Assets | $562M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $18.2B |
| Goodwill | $136M |
| Intangible Assets | $501M |
| Long-Term Investments | $226.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.5B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $20.4B |
| TOTAL ASSETS | $21.6B |
| Account Payables | $169M |
| Short-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue | $3.8B |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6.4B |
| Long-Term Debt | $12.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $207M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $20.0B |
| Common Stock | $447.0K |
| Additional Paid-In Capital | $8.0B |
| Retained Earnings | -$6.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$439M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $21.6B |
| Total Debt | $14.6B |
| Net Debt | $14.4B |