| Metric | Q2 2012 | Q1 2012 | Q2 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | -$503.9K | — | $796.4K | — | -163.3% |
| Op. Income | -$3M | — | -$3M | — | 4.0% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | 586.1% | — | -385.7% | — | 971.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.37 | — | $-1.01 | — | 62.8% |
| Free Cash Flow | -$3M | — | -$3M | — | -20.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | -$503.9K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | -$503.9K |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | -$381.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $818.5K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | -$74.8K |
| Interest Expense | $90.2K |
| Other Income/Expenses | -$15.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $1 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $118.6K |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $118.6K |
| Stock-Based Compensation | $147.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$5.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$59.5K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $4.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7.2K |
| Net Debt Issuance | $758.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$17M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$1M |