| Metric | Q2 2011 | Q1 2011 | Q2 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $796.4K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$3M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -385.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-1.01 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$3M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $796.4K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $796.4K |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $761.1K |
| SG&A Expenses | $761.1K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $6.7K |
| Interest Expense | $18.0K |
| Other Income/Expenses | -$11.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $18.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $115.7K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $115.7K |
| Stock-Based Compensation | $155.9K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2.5K |
| Change in Working Capital | -$50.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$47.4K |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $88.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $6.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $103.8K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $292.3K |