| Metric | FY 2014 | Prior Q | FY 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $2M | — | 73.7% |
| Op. Income | -$11M | — | -$10M | — | -17.6% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -344.9% | — | -510.5% | — | 165.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.87 | — | $-0.89 | — | 2.6% |
| Free Cash Flow | -$11M | — | -$8M | — | -35.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $295.4K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | -$11M |
| Interest Income | $230.3K |
| Interest Expense | $65.3K |
| Other Income/Expenses | $166.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $92.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $360.1K |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $360.1K |
| Stock-Based Compensation | $295.4K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$596.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$209.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $43M |
| NET CASH FROM FINANCING | $44M |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | $39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $39M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $73.7K |
| Inventory | $555.0K |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $42M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $11.6K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $289.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $43M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $375.8K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | -$911.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $365.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $494.1K |
| Additional Paid-In Capital | $61M |
| Retained Earnings | -$11M |
| Treasury Stock | -$87.2K |
| Accum. Other Comp. Income | -$14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $35M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $35M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $43M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$36M |