| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | $1M | — | 64.4% |
| Op. Income | -$10M | — | -$6M | — | -58.7% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -510.5% | — | -549.2% | — | 38.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.89 | — | $-0.76 | — | -16.9% |
| Free Cash Flow | -$8M | — | -$4M | — | -84.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $700.2K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $69.2K |
| Interest Expense | $28.8K |
| Other Income/Expenses | $40.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $273.9K |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $273.9K |
| Stock-Based Compensation | $700.2K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$666.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$229.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $4.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$225.2K |
| Net Debt Issuance | -$427.4K |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$419.4K |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $72.3K |
| Inventory | $233.7K |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $547.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $10.6K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $79.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $638.1K |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $270.5K |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | -$272.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $116.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $378.1K |
| Additional Paid-In Capital | $18M |
| Retained Earnings | -$10M |
| Treasury Stock | -$259.6K |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$5M |